VPRAŠANJE
Sem najemnik. Zanima me, ali lahko lastnik stanovanja tudi brez moje vednosti vstopi v stanovanje, ki mi ga je oddal v najem.
ODGOVOR
Spoštovani!
Skladno s Stanovanjskim zakonom (SZ-1) je najemnik je med drugim zavezan dopustiti lastniku oziroma njegovemu pooblaščencu vstop v stanovanje za preveritev ravilne uporabe stanovanja, vendar največ dvakrat letno.
Glede na to, da zakon izrecno zahteva dopustitev oz. dovoljenje najemnika za vstop lastnika v stanovanje, je vstop brez vednosti ali najemnika nedopusten in nezakonit. Lastnik ima torej pravico dvakrat letno vstopiti v stanovanje, ki vam ga je oddal v najem, a vas mora predhodno o času vstopa obvestiti.