Spoštovani! Zaradi dolgov do države, bi rad šel v osebni stečaj. Kako to storiti?
ODGOVOR
Spoštovani!
Če želite vložiti predlog za začetek postopka osebnega stečaja, ga lahko podate pisno ali pa se zglasite na stečajnem oddelku okrožnega sodišča, na območju katerega imate stalno prebivališče in predlog podate ustno na zapisnik na sodišču.
Sodišče vas bo na naroku poučilo o možnosti brezplačne pravne pomoči, ki pa v postopku osebnega stečaja obsega le oprostitev plačila predujma za kritje začetnih stroškov stečajnega postopka.
Zastopanja in pravnega svetovanja v postopku osebnega stečaja v okviru brezplačne pravne pomoči ni mogoče dobiti, razen v primeru vloženega ugovora proti odpustu obveznosti. Na naroku boste morali podati Poročilo dolžnika o stanju premoženja, ki mora vsebovati:
1. popis vsega vašega premoženja, pri čemer mora biti ločeno navedeno tisto premoženje, ki se izkazuje v poslovnih knjigah,
2. podatke o vaših transakcijskih računih, ki morajo za vsak transakcijski račun vključevati podatke o njegovi številki in izvajalcu plačilnega prometa, ki ga vodi,
3. podatke o skupnem mesečnem znesku plače, pokojnine ali drugih rednih prejemkov ter o njihovih izplačevalcih,
4. vašo izjavo kot dolžnika, da je v poročilu navedeno vse vaše premoženje, za katero veste, in vsi transakcijski računi.
Poročilo dolžnika o stanju premoženja morate priložiti k predlogu za začetek postopka osebnega stečaja, ki mora biti notarsko overjeno (če predlog vložite pisno). Poročilo dolžnika o stanju premoženja lahko podate tudi na naroku na sodišču ali pa na naroku priznate svoj podpis na pisnem poročilu (v tem primeru notarska overitev ni potrebna).
Sodišče vas bo na naroku poučilo tudi o pravnih posledicah začetka stečajnega postopka in o možnosti odpusta obveznosti, ki ga lahko predlagate na naroku.